پره دیابت (prediabetes) یا پیش دیابت چیست؟ | چرا تشخیص پره دیابت مهم است؟

بیماری دیابت یا مرض قند از جمله بیماری های مزمن و متابولیک به حساب می آید که علت آن مربوط به اختلال در تولید انسولین در بدن می باشد. در مقالات قبلی شما را با انواع دیابت اشنا کردیم و گفتیم که در صورتی که دیابت را جدی نگیرید ممکن است عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. به طور مثال یکی از دردناک ترین عوارض این بیماری که در صورت عدم تشخیص به موقع بیماری دیابت و کنترل نکردن آن ممکن است متوجه بیمار شود، ابتلا به زخم پای دیابتی است که می تواند منجر به قطع عضو شود. بنابراین گروه پزشکی سلامت و دیابت کوروش به منظور ارتقا سطح سلامت جامعه و تشخیص به موقع بیماری های مزمن، فعالیت خود را در زمینه ی تشخیص و کنترل این نوع بیماری ها، زیر نظر پزشکان متخصص و متعهد، آغاز کرده است. به همین منظور نیز در این مقاله تصمیم گرفته ایم تا نکات بسیار مفیدی را در مورد پره دیابت (prediabetes) یا پیش دیابت برای شما بیان کنیم تا در صورتی که هنوز به بیماری دیابت مبتلا نشده اید، از ابتلا به آن پیشگیری نمائید. با کلینیک کوروش همراه باشید.

بیشتر بدانید:

نقش ورزش در دیابت

پره دیابت (prediabetes) یا پیش دیابت چیست؟

به طور کلی می توان گفت پره دیابت (prediabetes) یا پیش دیابت عبارتست از زنگ خطری برای فرد و به او گوش زد می کند که شما در مسیر ابتلا به دیابت قرار دارید، اما هنوز دیر نشده و می توانید از آن پیشگیری کنید.

زمانی که فردی دچار پیش دیابت شده است، یعنی میزان قند خون (گلوکز) بیش از حدی است که باید باشد، اما هنوز به حدی نیست که بتوان آن را در گروه افراد دیابتی قرار داد که برخی آن را دیابت مرزی نیز می نامند.

در حالت طبیعی در یک فرد سالم، بدن هورمون انسولین را برای کنترل قد خون تولید می کند، اما در یک فرد پره دیابت، این سیستم آنچنان که باید، درست عمل نمی کند. مثلا در بدن یک فردی که به پره دیابت (prediabetes) یا پیش دیابت مبتلا شده است، بعد از صرف غذا، به اندازه ی کافی انسولین تولید نمی شود. پره دیابت می تواند احتمال ابتلا به بیماری قلبی یا سکته را افزایش دهد، اما راه ها و روش هایی وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آن ها خطر ابتلا به سکته ی قلبی را کاهش دهید.

بیشتر بدانید:

پره دیابت (prediabetes) یا پیش دیابت چیست

چگونه پره دیابت (prediabetes) یا پیش دیابت را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص پره دیابت (prediabetes) یا پیش دیابت، باید به پزشک متخصص مراجعه نمائید. پزشک طی یکی از انواع آزمایشات زیر می تواند تشخیص دهد که شما پره دیابت هستید یا نه. ازمایشات تشخیص پره دیابت سه نوع هستند :

آزماش به روش اول : تست گلوکز پلاسما به صورت ناشتا (آزمایش قند خون ناشتا)

برای انجام این آزمایش شما باید به مدت ۸ ساعت چیزی نخورده باشید یا به اصطلاح ناشتا باشید. نتایج آزمایش به این ترتیب مورد بررسی قرار می گیرد که :

•  اگر قند خون کمتر از ۱۰۰ بود(تا ۹۹ ) نرمال است.

•  اگر قند خون بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ بود، پره دیابت است.

•  اگر قند خون بیشتر از ۱۲۶ باشد، فرد به دیابت مبتلا است

آزمایش به روش دوم : تست تحمل گلوکز خوراکی

در این آزمایش ابتدا تست گلوکز پلاسما به صورت ناشتا انجام می شود. سپس یک محلول قندی استاندارد ( ۷۵گرم پودر گلوکز) را می نوشید و دو ساعت بعد دوباره تست می دهید. نتایج آزمایش به این ترتیب مورد بررسی قرار می گیرد که :

•  اگر قند خون کمتر از ۱۴۰ باشد طبیعی است.

•  اگر قند خون بین ۱۴۰ تا ۱۹۹ باشد، پیش دیابت است.

•  اگر قند خون ۲۰۰  یا بالاتر باشد یا بیشتر، فرد مبتلا به دیابت است.

آزمایش به روش سوم : آزمایش هموگلوبین A1C یا تست میانگین قند خون

در این آزمایش میزان میانگین قند خون شما از سه ماه پیش تا کنون نشان داده می شود. پزشک با استفاده از این آزمایش می تواند پره دیابت و دیابت را تشخیص دهد. نتایح آزمایش به این ترتیب است :

•  ۵.۶% یا کمتر طبیعی است

•  ۵.۷% تا ۶.۴% پره دیابت است

•  ۶.۵% یا بیشتر، دیابت است.

پزشک به منظور اطمینان از نتایج به دست آمده معمولا دو نوبت از بیمار  تست می گیرد. در مواردی که علائم گرسنگی، پرنوشی، خشکی دهان و پرادراری وجود دارد، فقط یک نوبت قند خون ۲۰۰ یا بالاتر برای تشخیص دیابت کافی است.

فهرست: